obrączki ślubne kraków

Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Dla wielu ceremonia ślubu jest niezwykle wzruszającym dniem w życiu. Sakrament ten łączy Państwa Młodych po wsze czasy, a symbolem ich zaangażowania, miłości i lojalności są obrączki ślubne, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Dzieje i wierzenia dotyczące obrączek ślubnymi

Pierwotnie nie było podziału na pierścienie zaręczynowe i obrączki, z tej przyczyny ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., na skutek czego przekazanie żonie pierścienia stało się częścią sakramentu zaślubin. Mężowie zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną kilka stuleci później, o czym jednakże niewiele osób wie. Już wcześniej zdarzało się, że wsuwali pierścienie na dłoń jak wyjeżdżali na wojnę, jednakże zwyczaj ten rozpowszechnił się dopiero w poprzednim stuleciu, a dokładniej w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, że w ojczyźnie wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której ma obowiązek pozostać wierny. W Polsce nosi się obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jednak w innych państwach, jak na przykład we Włoszech, we Francji, w Kanadzie czy w Brazylii, nakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie ze staroświeckimi przesądami biegnie legendarna “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, pary mierzą i poszukują obrączek razem, aczkolwiek obyczaj podpowiada, iż kobieta nie powinna finansować ich kupna, ponieważ jest to zadanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne – niegdyś z mosiądzu, dzisiaj z platyny oraz złota

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się bardziej delikatnym wzornictwem. Na przestrzeni wieków wykonywano je z różnych surowców, bardziej lub mniej trwałych. Później użyto do tego metale (jak miedź lub mosiądz) uosabiające potęgę miłości. Współcześnie do ich wytworzenia używa się z reguły złota oraz platyny, które są oznaką ufności wobec małżonka. Naturalnie, są one także często ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż najchętniej nabywane są gładkie, uniwersalne złote pierścienie oraz subtelne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch gatunków złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek ślubnych, świadczą też często usługę grawerowania artystycznego. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imię małżonka bądź znaczący dla młodej pary cytat.

Siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]