pierścionki zaręczynowe kraków

Pierścionki zaręczynowe – połączenie tradycji z nowoczesnością

Kiedy odnajdziesz kobietę, z którą postanowisz spędzić całe życie, w końcu pomyślisz o małżeństwie. Przedtem jednakże następuje ta wyczekiwana przez wiele kobiet chwila – oświadczyny, na które będzie Ci potrzebny pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowe – niegdyś bez złota i kamieni szlachetnych

Podarowanie ukochanej pierścienia to bardzo stara tradycja, sięgająca prawdopodobnie Starożytnego Egiptu. Pierścienie są w formie koła, które reprezentuje nieskończoność. Tradycyjnie już nosi się je na czwartym palcu lewej dłoni, nazywanym skądinąd “palcem obrączkowym”, co wypływa z przekonania, iż od owego palca biegnie “vena amoris”, to znaczy żyła prowadząca wprost do serca. Ogólnie przypuszcza się, że to Grecy sprowadzili do Europy rytuał wręczania pierścionków zaręczynowych. Początkowo wykonywano je ze skóry, z łodyg trzciny, a także kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie wykorzystali do ich wyrobu metali, przede wszystkim żelaza. Kosztownymi pierścieniami ze srebra czy złota obdarowywano wyłącznie wówczas, kiedy mężowie chcieli ogłosić swoje pełne zaufanie do partnerki. W dzisiejszych czasach pierścionki zaręczynowe od razu łączymy z platyną, złotem i drogimi kamieniami, jednak materiały te tak naprawdę szeroko stosuje się do ich sporządzania dopiero od kilku stuleci, natomiast znaczący wzrost ich powodzenia można odnotować w XX w.

Pierścionek zaręczynowy – ile powinieneś wydać?

Rzecz jasna, idealna biżuteria zaręczynowa to pierścionek z platyny ze sporym brylantem, jednakże możliwości swobodnego zestawiania przeróżnych metali i kamieni są olbrzymie. Nie licząc diamentów wykorzystuje się rubin, tanzanit czy topaz. Część osób wybiera mniej wartościowe metale, jak tytan, stal damasceńską, srebro, jak również drewno, jednakże ciągle na rynku przeważają pierścionki wykonane z platyny i przeróżnych typów złota (żółtego, białego i różowego).
Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy? Niedawno popularne było przekonanie, że narzeczony powinien zapłacić na niego co najmniej 2 miesięczne pensje. Koszt pierścionka zależny jest od kilku czynników: wykorzystanego kamienia, designu, materiału czy liczby karatów, dlatego każdy odszuka elegancki, oryginalny pierścionek na miarę swoich możliwości finansowych. Miejmy jednak na uwadze, że pierścionek zaręczynowy ma być w pierwszej kolejności symbolem zaangażowania oraz miłości, dlatego jego wartość nie jest najistotniejsza. Ważne jest to, czy przypadnie do gustu naszej przyszłej małżonce.

Siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]