Czym są szalunki i do czego służą

Więcej o szalunkach Kraków.

Szalunki to to konstrukcja mająca charakter tymczasowy, którą w zdecydowanej większości przypadków robi się z desek. Może ona być zrobiona też z drewnianych płyt, które wykonana z drewna charakteryzującego się słabszą jakością. Niektóre firmy decydują się na zrobienie szalunku z elementów , które są metalowe, ale tego typu działanie nie jest zbyt często wybierane. Deskowanie – bo właśnie tak inaczej określa się szalunki – sprawia, że mieszanka, którą się wylewa, uzyskuje oczekiwany kształt. Szalunki usuwa się dopiero po zastygnięciu mieszanki. Dzięki szalunkom można także skutecznie podtrzymać zbrojenie, które będzie utrzymane do czasu, gdy wylana mieszanka ostatecznie zastygnie.

Szalunki – jak się je wykonuje?

Wszelkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu robi się na budowie w specjalnych formach, którymi są właśnie szalunki. W pierwszym etapie prac niezbędne jest zrobienie szalunku, który potem zostaje zalany solidnie dobraną mieszanką betonu. W niektórych sytuacjach niezbędne jest wykonanie zbrojenia. Wykonuje się je przed wylaniem betonu. Szalunki usuwane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka mocno zwiąże. W przeważającej liczbie przypadków niezbędne jest do tego od mniej więcej dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki robi się na przykład w przypadku fundamentów, betonowych kolumn ogrodzeń oraz sufitów żelbetowych. Mają więc bardzo szerokie zastosowanie, a budowa bez nich nie posuwałaby się tak szybko.

Szalunki – jakie elementy potrzebne są do zrobienia szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są również specjalne podpory oraz dźwigary. W wielu wypadkach zdarza się, że małe przedsiębiorstwa budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. W takim wypadku wyjściem jest skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy , które specjalizują się w dostarczaniu ekipom budowlanym mocowań, dźwigarów i sklejki.

Siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]