Motoreduktor – co warto o nim wiedzieć?

Jeśli szukasz motoreduktora DC, skieruj się na tę stronę.

Motoreduktory to po prostu nierozłączne układy napędowe zbudowane z przekładni mechanicznej oraz silnika elektrycznego. Jak pracują motoreduktory i kiedy się ich używa? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Motoreduktor – zmniejsza prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pozwalają na wydajne wykorzystanie elektrycznych silników jako napęd w wielu zastosowaniach przemysłowych. Dzięki przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna skuteczność przekładni nigdy nie jest stuprocentowa, stąd zawsze występuje drobna różnica między mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor najczęściej wchodzą również inne części jak hamulce bądź sprzęgła. Ogromnym atutem motoreduktorów jest to, że są to gotowe elementy, które można bez problemu znaleźć w oferty producenta tak, by ich parametry idealnie odpowiadały potrzebom danego projektu. Inżynierzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a niekiedy miesiące, na żmudne wyliczenia oraz testy różnych kompletów elementów. W zależności od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do dużych, umiarkowanych albo lekkich obciążeń, a także do krótkotrwałego bądź długotrwałego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których użyto wielostopniowe przekładnie, można osiągnąć bardzo wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – używane w każdym sektorze gospodarki

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane z użyciem kilku rodzajów silników (DC, AC, BLDC i szeregowych), rozróżnia się je ze względu na typ przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym takie oto motoreduktory:
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną).

Brak zapewne takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się użyć motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to spedycja, produkcja żywności czy przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch rozmaite automaty, takie jak wertykulatory, kolejki górskie, linie produkcyjne i dachy ruchome. Szerokie spektrum ich mocy, wielkości oraz rodzajów użytych w nich silników i przekładni przyczyniła się do tego, że ilość możliwych kombinacji, które obecnie mają w ofercie wiodący światowi producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w setkach, lecz zasadniczo w milionach.

Siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]