Zobacz, gdzie zamówić silnik elektryczny DC, wejdź na ultrarobotics.pl.
Sporo przedmiotów, których używamy codziennie i bez których byśmy sobie nie poradzili, stosuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, olbrzymie lub malutkie, te silniki odmieniły nasz tryb życia i pracy, a przeciętny obywatel najczęściej nie wie, jak są one skonstruowane ani jak pracują te urządzenia.
Kto wynalazł i z czego składa się silnik elektryczny DC?
Zadaniem silników na prąd stały jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa wskazuje, że zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu znane są od nieomal dwustu lat i są wspólnym zasługą wielu osób. Do ich opracowania, dalszego rozwoju i w konsekwencji ich dopuszczenia do powszechnego użycia w wszelkiego rodzaju maszynach, przyczyniły się wynalazki i badania znanych inżynierów połowy XIX wieku, jak np. Moritz Jacobi, Thomas Edison i Zénobe Gramme. Silniki elektryczne DC składają się ze dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, nieruchomego stojana, komutatora, rotora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach powszechnie wykorzystywane są także bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które przede wszystkim ze względu na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są postrzegane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są ogólnie cenione za swoją niezawodność, a także bezgłośną pracę.
Silniki na prąd stały nie tylko do specjalistycznego zastosowania
Teza, że silniki elektryczne prądu stałego są stosowane praktycznie wszędzie to nie przesada. Jeżeli posiadasz odtwarzacz DVD lub korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich mechanizmie na pewno wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki DC są podzespołem pociągów czy samochodów sterowanych radiowo, a więc gadżetów, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które zapewne sprezentujemy także naszym córkom i synom. Takie silniki znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezbędnych w wielu branżach przemysłu, między innymi produkcyjnej, budowlanej oraz wydobywczej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały samochody elektryczne będą normalnością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, ponieważ to one napędzają popularne rowery elektryczne, hulajnogi oraz segwaye. Z silniczków prądu stałego korzystają także hobbyści do realizacji najróżniejszych modeli z obszaru robotyki oraz mechaniki.
Chociaż silniki elektryczne na prąd stały o niskiej mocy bez problemu można kupić w sklepach dla hobbystów i z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne rozwiązania od renomowanych producentów.
Siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]