Chcesz odżywiać się zdrowo? Kupuj żywność ekologiczną

Zobacz, gdzie kupić eko żywność.

Od dynamicznego rozwoju branży spożywczej, który rozpoczął się w zeszłym stuleciu, produkty jedzone przez nas codziennie zaczęto coraz częściej wypełniać licznymi substancjami przedłużającymi ich świeżość. Jednakże wraz z coraz szerszym zainteresowaniem nabywców odnośnie tego, co jedzą i jak może to wpływać na ich zdrowie, ostatnio coraz chętniej poszukują oni produktów wyprodukowanych z żywności nieprzetworzonej.

Ekologiczna żywność – z upraw nie stosujących chemicznych nawozów i pestycydów

Żeby jakiś wyrób oferowany w naszym kraju mógł zwać się „eko”, musi sprostać wielu wytycznym. Żywność eko oraz artykuły z niej sporządzone muszą zdobyć odpowiednie certyfikaty przyznawane przez wyznaczone do tego instytucje. Najważniejszą jednakże cechą spożywczych artykułów eko jest to, że wykorzystane do ich przygotowania warzywa oraz owoce hodowano według najważniejszych norm rolnictwa ekologicznego. To znaczy, iż rolnicy nie stosowali syntetycznych środków ochrony roślin ani nawozów, które mogłyby niekorzystnie oddziaływać nie tylko na samopoczucie ludzi, lecz które także szkodzą ekosystemowi. Niektóre bowiem nawozy wywołują odkwaszenie gleby bądź zanieczyszczają wody gruntowe, a opryski upraw silnymi pestycydami często skutkują obumieraniem pożytecznych owadów. Z kolei na skutek ekologicznej uprawy warzywa oraz owoce posiadają niższą zawartość azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to oznacza, iż mniej tych niezdrowych związków przedostanie się do ustroju ich konsumentów.

Zamawiasz przetwory ekologiczne? Czytaj uważnie informacje na etykiecie

Przetwory ekologiczne podlegają stałej kontroli na każdym etapie produkcji, w tym także w czasie składowania i przewozu. Co istotne, jeżeli przetwór spełnia kryteria, jego producent obok rutynowych informacji między innymi o temperaturze przechowywania, wadze netto, kraju pochodzenia ingredientów, dacie przydatności do spożycia oraz kaloryczności, musi również obowiązkowo wskazać numer ID jednostki certyfikującej niniejszy artykuł oraz zamieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, którym są białe gwiazdki tworzące w kształt listka. Szukając żywności eko należy więc czytać dokładnie etykiety produktów, a nabywając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy umieścił on na stronie sklepu informację o otrzymanych certyfikatach.

Siedziba:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]