Domowe przetwory z warzyw są z nami od wieków

Szukasz informacji o kwaszonce? Dobrze trafiłeś!

Warzywa kiszone są tak mocno zakorzenione w polskiej kuchni, że w naszym odczuciu jest to głównie słowiański rarytas, rzadko spotykany w pozostałych częściach świata. Jednak kiszone przetwory warzywne modne są nie tylko na starym kontynencie, ale też w Azji oraz w obu Amerykach.

Kwaszone przetwory z warzyw – zdrowe produkty na naszym talerzu

Historycy potwierdzają, iż metoda konserwowania pożywienia poprzez ich przechowywanie w solance, w roztworze octu czy też w soli, wykorzystywana jest przez ludzkość od ponad 4 tysiącleci. Ta metoda prawdopodobnie nie wywodzi się nawet z Europy, a z terytoriów dawnej Mezopotamii. Pożywienie, które poddaje się fermentacji mlekowej nie psuje się, ponieważ niska kwasowość roztworu, w którym się je zanurza, utrudnia namnażanie się bakterii przyspieszających gnicie. Paręset lat wstecz był to najlepszy sposób, żeby wydłużyć czas zdatności do spożycia warzyw, ryb oraz mięsa nawet o kilka miesięcy. W wyniku tego wynikła tradycja przygotowywania m.in. kiszonych przetworów warzywnych z myślą o chłodnych miesiącach. Kiszonki od początku swojego istnienia znane są z aspektów prozdrowotnych, co oczywiście nie jest przesadzone. Zawierają one między innymi dużo witaminy C, stąd też marynarze statków, które miały w magazynie kiszone warzywa, rzadziej cierpieli z powodu szkorbutu. Co interesujące, w naszym języku kwaszonki warzywne nazywa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma dla zwierząt przykładowo z ziemniaków i kapusty.

Kiszone przetwory z warzyw – co się zwykle kisi?

Najbardziej znanym kwaszonym warzywem jest ogórek, rozpoznawany zasadniczo na wszystkich kontynentach, również w USA oraz w Kanadzie, gdzie ten wariant przetworów z warzyw nie cieszy się szeroką popularnością. Natomiast pickle są tam prawdopodobnie niesłychanie lubianym składnikiem hot-dogów, sandwiczy i hamburgerów. Nad Wisłą oprócz ogórka, bardzo popularne są kiszone buraki i kapusta, które wykorzystuje się do przygotowania surówek oraz zup. Niemniej jednak to nie jedyne warzywa, które można kisić. W innych krajach świata kisi się m.in. fasolkę szparagową, marchew, a także owoce (przykładowo śliwki), a niekiedy nawet śledzie.

Ocet i Solanka zmieniają teksturę oraz smak warzyw, nadając im chrupkość i kwasowość. Kiszonki nie tylko z warzyw, na przestrzeni lat stały się podstawą bądź ważnym dodatkiem do setek dań narodowych. Trzeba wiedzieć, że smak kiszonych przetworów może być inny w oddalonych od siebie krajach świata, gdyż zależy on od dodatków do zalewy, które wykorzystuje się w trakcie kwaszenia. Dlatego też ogórek wyprodukowany wedle tradycyjnej polskiej receptury, nie będzie smakował tak jak ten wyprodukowany np. w Indiach.

Siedziba:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]