Łańcuchy na koła – kiedy zakładać?

Więcej o łańcuchach śnieżnych na https://ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14.

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu zwiększają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest m.in. w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład w Hiszpanii, Niemczech, Polsce i we Włoszech). Jak zatem typy łańcuchów samochodowych można nabyć?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy przede wszystkim mając na uwadze ich zastosowanie. Wyróżniamy typy wykonane z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach ciężarowych, dostawczych, terenowych i osobowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też wzorem zaplotu, mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi oraz grubością i przekrojem ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są też materiały, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci stosują głównie stal manganową lub tytanową.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i początkowo może być źródłem sporego stresu. Żeby go uniknąć, powinno się potrenować tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Trzeba wystrzegać się przekraczania prędkości 50 km/h, buksowania kół i poruszania się po niezaśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy samochodowych, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

Siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]