Płyty gazowe – wygoda i bezpieczeństwo użytkowania

Płyty gazowe to obecnie jeden z najchętniej wybieranych rodzajów płyt grzewczych na rynku. Są mniej zaawansowane niż płyty indukcyjne, jednak mają kilka zalet, które zapewniają komfort gotowania. Warto przyjrzeć się im bliżej, tym bardziej że pod względem ceny wypadają lepiej niż modele na indukcję. 

Łatwość obsługi i czyszczenia

Dlaczego płyty gazowe są chętnie wybierane przez konsumentów? Przede wszystkim decyduje o tym łatwość obsługi i bezpieczeństwo użytkowania. Tego typu płyty grzewcze posiadają rozwiązania, które ułatwiają przyrządzanie posiłków. Do takich zaliczyć można zintegrowaną w pokrętle zapalarkę gazu, dzięki której palniki można zapalać jedną ręką. Sama obsługa płyty gazowej odbywa się za pomocą pokręteł, które regulują wielkość płomienia. Wystarczy przekręcić kurek w odpowiednią stronę, aby uzyskać optymalną moc grzania. Sporym ułatwieniem jest żeliwny ruszt, w który wyposażono wiele modeli. Jego zastosowanie umożliwia korzystanie z większych garnków czy patelni, w których można bez obaw mieszać bez ryzyka wylania zawartości na płytę. Dodatkowo ruszt można zdjąć, co ułatwia czyszczenie powierzchni płyty. Wśród innych udogodnień na uwagę zasługuje timer, który pozwala precyzyjnie ustawić czas gotowania. 

Mogą Cię zainteresować:

Zabezpieczenia w płycie gazowej

Dwa najczęściej stosowane zabezpieczenia w płytach gazowych to:

  • zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu
  • blokada przed przypadkową zmianą ustawień

Zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu to obecnie standardowe rozwiązanie stosowane w płytach gazowych. Oznacza, że płyta automatycznie odcina dopływ gazu w momencie przypadkowego zgaśnięcia płomienia, np. zalania palnika. To gwarantuje bezpieczeństwo pracy i zapobiega ulatnianiu się gazu. Drugim rozwiązaniem jest blokada przed niezamierzoną zmianą ustawień. Warto je uwzględnić, jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta domowe. Ponadto wybór sprzętu powinien być podyktowany potrzebami domowników, co jest o tyle łatwiejsze, że na rynku znajduje się wiele zróżnicowanych modeli. Do wyboru są zarówno płyty gazowe 2-palnikowe do kawalerek, jak i sprzęty z 6 palnikami dla większych rodzin. Oznacza to, że szerokość modeli waha się do 30 cm do nawet 90 cm. Ponadto na rynku są dostępne płyty gazowe owalne. Tak bogata oferta pozwala znaleźć sprzęt dopasowany do potrzeb i zasobności portfela. Ceny płyt gazowych są bowiem zróżnicowane i w głównej mierze zależą od ich funkcjonalności. Z pewnością jednak jest to najtańszy typ płyt grzewczych, co jest kolejną zaletą decydującą o jego popularności.