Zamów palcaty na horse-trade.pl/pl/c/Baty%2C-Palcaty/29.
Kupując odzież jeździecką wypada pamiętać o wyposażeniu się także w istotne akcesoria. Zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, zawodów czy w czasie oswajania konia, niezbędne będzie zastosowanie batów oraz palcatów jeździeckich.
Rodzaje oraz funkcja batów jeździeckich
Wymienia się parę rodzajów batów jeździeckich: powożeniowe, ujeżdzeniowe, baty do lonżowania i palcaty skokowe. Najczęściej używane to:
– bat do lonżowania – ma przeciętnie 160-200 cm długości i służy do skłonienia zwierzęcia do miarowego chodu naprzód, zastopowania konia albo przykucia jego uwagi. Z jego pomocą trener kontroluje konia, jednocześnie pozostając w znacznej odległości od zwierzęcia. Obecnie baty do lonżowania wykonywane są z reguły z włókna szklanego i posiadają antypoślizgową rączkę, która gwarantuje, że dobrze trzyma się ręki niezależnie od warunków. Przeważnie są składane, jednak można nabyć też modele jednoczęściowe.
– bat ujeżdżeniowy – jest wyraźnie krótszy (ma zwykle od 90 do 140 centymetrów) i kończy się sznureczkiem. Korzysta się z niego podczas treningu, z rzadka w jeździe rekreacyjnej. Wypada zaznaczyć, iż używa się go tylko wtedy, kiedy dżokej nie jest w stanie wymóc od konia adekwatnego zachowania przy pomocy bodźców przekazywanych nogą lub dłonią.
– palcat skokowy – potocznie nazywany też szpicrutą, to najkrótszy wariant bata – jego długość to ok 60-75 cm. Kończy się najczęściej skórzaną klapką, której dźwięk dyscyplinuje zwierzę i nakłania je do konkretnego zachowania. Palcatem trąca się łagodnie konia w łopatkę, co wyjaśnia, dlaczego jest on tak krótki.
Palcaty i baty stosuj rozważnie
Palcatów i batów niesłychanie łatwo nadużyć, tym samym należy zawsze stosować je z umiarem. Zbyt mocne smagnięcie może doprowadzić do tego, że zamiast wykonać polecenie koń będzie bardziej nerwowy czy też zacznie kojarzyć daną przeszkodę z odczuwaniem cierpienia. Jeśli bat bądź palcat odcisnął ślad na skórze konia to znak, iż jeździec uderza na pewno za mocno.
Podczas jazdy palcaty i baty chwytamy w ten sposób, aby były ułożone wzdłuż trzymanych wodzów. Jeśli na rączce znajduję się pętla, nie wolno zakładać jej aż do nadgarstka, gdyż w przypadku potencjalnego upadku jeździec mógłby doznać obrażeń.
Siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków
Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail:
[email protected]