Susz konopny – produkcja i charakterystyka

W sklepach konopnych, obok szeroko wykorzystywanych olejków CBD, można nabyć również susz. Licznym konsumentom nazwa i wygląd tego artykułu natychmiast przywodzi na myśl nielegalną roślinę psychoaktywną. Jednak susz konopny dopuszczony do sprzedaży w Polsce, tak jak olejki, zawiera głównie CBD, nie zaś THC (stężenie tego związku – według polskich regulacji – nie może być wyższe niż 0,2%).

Uprawa suszu konopnego w nad Wisłą

Susz konopny powstaje z kwiatów i liści konopi, zatwierdzonych do oficjalnej sprzedaży. Do 2020 r. w Polsce zarejestrowanych zostało aż dziewięć rodzajów takich konopi siewnych (to przykładowo konopie Białobrzeskie, Rajan czy konopie Wielkopolskie), a sama ich uprawa cieszy się coraz szerszym zainteresowaniem wśród rodzimych rolników, niejednokrotnie stając się istotnym źródłem ich utrzymania.

W Polsce konopie włókniste uprawia się na potrzeby licznych gałęzi przemysłu, m.in. włókienniczego czy nasiennictwa, aczkolwiek podlega to urzędowej regulacji, co znaczy, że rolnik lub inwestor chcący rozpocząć ich wysiew musi wcześniej pozyskać stosowne zezwolenie z urzędu gminy lub miasta. Ponadto, przetwarzanie konopi siewnych możliwe jest jedynie za zgodą właściwego miejscowo marszałka województwa. Walorem konopi włóknistych jest to, iż można uprawiać je na uprawach zewnętrznych, jak i krytych (indoor), ale także i na integrujących obie te metody uprawach w szklarniach (greenhouse).

Susz konopny – dlaczego ma jedyny w swoim rodzaju zapach?

Czemu produkcja suszu konopnego staje się modna w naszym kraju? Liście i kwiaty konopi przemysłowych, z których wytwarza się susz konopny, są bogate nie tylko w wiele kannabinoidów (CBDV czy CBG), ale także terpeny (jak przykładowo Pinen oraz Humulen), które dają każdej ich odmianie jedyny w swoim rodzaju, silnie wyczuwalny zapach. Terpeny znajdujące się w kwiatach konopi przemysłowych dodawane są do wielu produktów kosmetycznych oraz spożywczych.

Ogólnie uważa się, że kannabinoidy mają ogromne oddziaływanie na organizm człowieka, a przez to, iż nie są substancją psychoaktywną, susz konopny, który je posiada, można wykorzystać jako uzupełnienie terapii wspomagający zmagania z zapaleniem stawów, bólami mięśni, stresem oraz niektórymi chorobami neurodegeneracyjnymi, jak np. epilepsja. Dużo informacji o oddziaływaniu, jak również dawkowaniu tych związków, można odszukać m.in. w opracowaniach naukowych dostępnych w bibliotece Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (National Institutes of Health).