Zanurz się w przerażającym świecie książek kryminalnych oraz thrillerów

Dalsze informacje o książkach kryminalnych.

Spora grupa osób to entuzjaści strasznych opowiadań. Jedni wolą powieści na granicy horroru, inni kochają zanurzać się w głębokie zakątki zagmatwanych procesów myślowych brutalnych zbirów oraz seryjnych morderców. W ogromie platform streamingowych i podcastów, na których udostępnionych są setki produkcji prezentujących odbiorcom historie z życia wzięte, jak i te w całości zmyślone, wciąż jedną z najprzyjemniejszych form ich doświadczenia pozostają thrillery i książki kryminalne.

Książki kryminalne i thrillery – z jakiej przyczyny lubimy przerażające historie?

Fanatyk kryminałów i thrillerów bezzwłocznie powie, iż chodzi o przyjemny przypływ adrenaliny. Czytając czy oglądając straszne historie chcemy przez kilka godzin pozwolić ponieść się zniewalającemu odczuciu niepokoju, którego mało kiedy doznaje się na co dzień. W dzisiejszych czasach brak dla człowieka w naturalnym środowisku większych zagrożeń, a jeżeli już coś nas stresuje to z reguły zdrowie, praca lub niestabilność finansowa. Jeżeli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy momentów, w których nasz organizm wyzwala w sporych ilościach adrenalinę, innymi słowy hormon stresu i przetrwania. A właśnie odczuwanie strachu uczy nas radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami. To dlatego baśnie Andersena czy braci Grimm mają na ogół tak niepokojący i makabryczny wydźwięk – tak opowiadania te ujawniały dzieciom niebezpieczeństwa otaczającego ich świata, uświadamiając je przy okazji, że dobro czasem nie wygrywa.

Literatura kryminalna oraz książki thrillery wzbudzają więcej strachu niż ich filmowe ekranizacje

XXI w. to okres błyskawicznej kultury. Odbiorcy, o ile znajdą na nią kilka godzin, poszukują filmu na wieczór lub serialu z zamkniętą historią, którego obejrzenie potrwa maksymalnie kilka godzin. Miłośnicy thrillerów i kryminałów są niejako rozpieszczani wyborem produkcji tego rodzaju, które oferowane są na darmowych oraz płatnych platformach VOD. Co godne uwydatnienia, częstokroć te filmy i seriale są oparte na popularnych książkach, jednak jest im daleko do pierwowzoru i ich obejrzenie nie zapewnia porównywalnej radości jak przeczytanie oryginału. Książkę, szczególnie powieść kryminalną i thriller, konsumuje się odmiennie aniżeli serial fabularny – wolniej, czyli z większą atencją. W słowie pisanym każda rozmowa, wtrącenie czy postać (także ta dalekiego planu) ma wpływ na kształtowanie nastroju snutej historii. Napięcie wywoływany jest u czytelnika najczęściej powoli, lecz daje to więcej czasu na skrupulatną analizę opisanych wydarzeń i relacji bohaterów. Jeśli więc masz czas i uwielbiasz czytać, pozwól się nastraszyć thrillerom, kryminałom oraz horrorom.

Siedziba:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa