Co to jest system rozliczeń SWIFT?

Skieruj się na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/, aby znaleźć informacje dotyczące systemu SWIFT.

Mimo, iż właściwie systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, wiele osób pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania nałożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Ale system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z fundamentów wydajnego funkcjonowania bankowości światowej.

Do czego służy system SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne dużo bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to popularny, jednakże nie jedyny funkcjonujący współcześnie system tego typu. Poza nim np. w Polsce funkcjonują również z systemów: Express Elixir, SEPA czy SORBNET.Na świecie działają też rozmaite systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na obszarze jednego kraju.

Co jest w związku z tym największą zaletą systemu bankowego SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem nieomal wszystkie państwa na świecie i stosują go nie tylko banki, których liczba dziś przekracza już 10 tys., ale także giełdy, domy maklerskie oraz mnóstwo pozostałych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Możliwe jest również przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT największych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko okazjonalnie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka znaleźć takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC popularnych banków, obecnych w Polsce.

– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]