Faktura ustrukturyzowana – wystawisz ją w Krajowym Systemie e-Faktur

Zainteresowany Krajowym Systemem Faktur? Kliknij tu.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w 4 kwartale 2021 r., jednakże finalnie osobom prowadzącym działalność na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać do 2022 r. Projekt ruszył z początkiem 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest opcjonalne, począwszy od roku 2023 będzie to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla firm zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – nigdy więcej nieprawidłowego odczytywania pól faktur!

Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie określoną strukturę danych opisanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie właściwie niewiele powie osobie, która nie wie jak go rozszyfrować, z kolei dla dostosowanej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur ten dokument jest w pełni zrozumiały. Dzięki temu, iż faktury otrzymują jednakową strukturę niezależnie od tego jakich programów księgowych użyją kontrahenci transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane jednakowo. Jest to znacząca zmiana na lepsze szczególnie dla biur rachunkowych, które dotychczas częstokroć mają do czynienia z przypadkami błędnego odczytywania przez programy księgowe danych z faktur dostarczanych przez klientów w postaci zdjęcia faktury papierowej czy pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana całkowicie eliminuje prawdopodobieństwo błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgowego, a także nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyspiesza zwrot podatku VAT

Każdy właściciel firmy z początkiem stycznia 2021 r. może wystawić i odebrać faktury ustrukturyzowane za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm m.in. są zwolnieni z konieczności przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, wcześniej dostaną zwrot podatku VAT, jak również zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mają pewność, że faktury się nigdzie nie zapodzieją (system przetrzymuje informacje o nich przez 10 lat). Z kolei Ministerstwo Finansów ma w ręku instrument, który umożliwia dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem w większym stopniu przeciwdziała wykroczeniom w sferze podatku dochodowego, od towarów i usług oraz akcyzowego. Watro wspomnieć, iż konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości używania zewnętrznego oprogramowania do księgowania, jednakże musi ono być zintegrowane z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]