Kilka informacji o franku szwajcarskim i gdzie znaleźć jego aktualny kurs?

Więcej informacji o kursie franka.

O franku szwajcarskim większość Polaków nie wie za dużo, zasadniczo raptem tyle, że to ta waluta, w której tysiące naszych rodaków wzięło niegdyś kredyty, które w tym momencie trudno im spłacić. Tymczasem historia franka szwajcarskiego jest całkiem ciekawa.

Frank szwajcarski – zaliczany do najważniejszych walut we współczesnym świecie

Oczywiście, frank szwajcarski to waluta narodowa Szwajcarii, ale jest to także środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak jen, euro i dolar, frank szwajcarski jest zaliczany do kluczowych walut w dzisiejszym świecie. Niemniej jednak nie był to pierwotny pieniądz, który został wprowadzony do obiegu na obszarze historycznej Szwajcarii. Frank w rzeczywistości pojawił się dopiero w XIX wieku i zastąpił kilka miejscowe waluty, które uprzednio były używane w różnych kantonach. Przez ostatnie dziesięciolecia swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej ogromnej stabilności, stawiając opór m.in. licznym zawirowaniom w latach kryzysów dyplomatycznych i ekonomicznych, jakie przeżyliśmy w XX i XXI w. Co ciekawe, frank szwajcarski nazywany jest jedną z piękniejszych walut na świecie. Jego banknoty emitowane od połowy 90-tych charakteryzują się zdumiewającymi barwami i rzadką pionową orientacją. Na frankach można podziwiać osobistości ze świata kultury (na przykład Charlesa-Ferdinanda Ramuza, Arthura Honeggera czy Alberto Giacomettiego), a nie jak na ogół bywa – twarze królów, wojskowych czy ministrów. A tematem nowej, dziewiątej serii banknotów są natura, Ziemia oraz nauka.

Kantor online – tu poznasz bieżący kurs franka szwajcarskiego

Frank szwajcarski nadal cieszy się dużym popytem wśród inwestorów, niemniej jednak jego kurs obserwują również bacznie osoby z niespłaconymi pożyczkami w tej walucie. Żeby znaleźć najnowszy kurs franka szwajcarskiego, zalecamy odwiedzać na stronę kantoru online, gdzie kurs tej waluty aktualizowany jest w odstępach kilkusekundowych. Tu można też przejrzeć fluktuacje wartości franka w wskazanym okresie. To funkcja idealna dla inwestorów planujących swoje następne działania oraz dla frankowiczów czuwających na optymalny moment, aby przewalutować złotówki na franki przed spłatą najbliższej raty pożyczki.