Srebrne i złote monety okolicznościowe – inwestycja i hobby w jednym

Szukasz monet numizmatycznych? Powinieneś odwiedzić tę stronę.

Bilon to nie tylko środek płatniczy, ale też przedmiot westchnień numizmatyków ze wszystkich stron globu. Numizmatyka, stanowiąca początkowo dziedzinę nauki badającą monety, medale a później też banknoty, z wolna przerodziła się w poważane hobby. Liczni numizmatycy widzą natomiast kupowanie monet jako metodę lokaty oszczędności w przedmioty, mogące po pewnym czasie dać niebagatelny dochód. Perfekcyjnie korzystają z tego mennice z różnych krajów świata, corocznie emitujące ogromne ilości ciekawych złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich.

Złote i srebrne monety okolicznościowe – hobby, które może być inwestycją

Bodźców, dla których hobbiści kolekcjonują banknoty i monety jest sporo. Niektórzy fascynują się pieniędzmi, w następstwie tego zbierają środki płatnicze przeróżnych krajów. Inni koncentrują się na monetach kolekcjonerskich wypuszczanych w związku ze zbliżającą się rocznicą znaczącego wydarzenia historycznego lub narodzin czy też śmierci uznanej osobistości se sfery sztuki albo polityki. Trzecia grupa szukają monet, których rewers prezentuje sprecyzowany motyw, np. związany z znakami zodiaku albo sportem. Jest natomiast grupa hobbystów, której nie interesują popularne numizmaty wybijane w sporych nakładach z niklu, miedzi i mosiądzu, a która poszukuje monet okolicznościowych z kruszców szlachetnych, przeważnie ze złota i srebra. Owszem, takie monety numizmatyczne już pierwszym dniu sprzedaży są kilka razy droższe aniżeli typowe monety okolicznościowe, lecz powinno się wziąć pod uwagę, iż ich kupno bywa świetną lokatą. Z upływem lat cena srebrnych i złotych numizmatów nierzadko wyraźnie wzrasta, nie tylko ze względu na limitowaną ilość danego wzoru, ale także z powodu realnego wzrostu wartości kruszcu, którego zostały one wykonane.

Polskie numizmaty – czy jest ich wiele na rynku?

Kolekcjonerom skupiającym się przede wszystkim na numizmatach wybijanych nad Wisłą zapewne nie brak atrakcyjnych eksponatów do kupienia. Raptem w poprzednich paru latach Mennica Polska przygotowała takie monety jak np. 10 rocznica tragedii smoleńskiej czy kolekcja Wielcy polscy ekonomiści z wizerunkami m.in. Romana Rybarskiego i Stanisława Głąbińskiego. Większa część polskich monet kolekcjonerskich to srebrne numizmaty z nominałem 10 zł. Ich cena, w zależności od wagi, nakładu i roku wybicia, waha się od 100 do około 350 zł. Złote i srebrne monety zabezpieczone są na ogół kapslem albo sprzedawane w holderze.

Siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]