Czy można oszacować koszt druku 3D?

Na https://cadxpert.pl/aktualnosci/ile-kosztuje-wydruk-3d-odkrywamy-co-wplywa-na-cene-druku-3d/ odnajdziesz wszystko, co warto wiedzieć o koszcie wydruku 3D.

Możliwość zamówienia druku 3D każdej makiety, projektu bądź elementów z tworzyw sztucznych zdecydowanie obniża koszty ponoszone przez wiele firm. O ile celem przedsiębiorstwa jest stała produkcja, często decyduje się ono na kupno własnych profesjonalnych drukarek 3D i przyjęcie do pracy specjalistów do ich obsługi. Z kolei jeśli konieczność opracowania modelu 3D jest okazjonalna bądź w grę wchodzi produkcja elementów o niskim nakładzie, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zlecenie druku podmiotom zewnętrznym. W takich sytuacjach przy planowaniu projektu pojawia się najczęściej pytanie: jak obliczyć cenę druku 3D?

Finalna cena druku 3D – co na nią wpływa?

Na końcową cenę druku 3D ma wpływ kilka czynników. Zlecający wydruk 3D nie zawsze ma gotowy do druku plik we właściwym formacie (czyli STEP bądź STL), dzięki któremu można wstępnie określić koszt realizacji zamówienia. Nierzadko podmiot zlecający przygotowuje tylko prototyp albo szkic projektowy. To powoduje, iż cena druku 3D jest adekwatnie wyższa ze względu na potrzebę przygotowania cyfrowego modelu z rzeczywistego przedmiotu z zastosowaniem skanera 3D, bądź też przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD. Inne czynniki, które mocno wpływają na końcowy koszt wydruku to, oczywiście, wybór samej techniki druku oraz materiałów, z których wykonany będzie produkt. Nie bez wpływu jest także to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to z reguły od tego, czy wydruk będzie miał procentowe czy całkowite wypełnienie i od jego kubatury) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie potrzebował dalszej obróbki (m.in. wygładzenia czy gwintowania).

Chcesz skalkulować koszt wydruku 3D? Wyślij plik do zleceniobiorcy

Nie można jednoznacznie oszacować ceny druku 3D bez wcześniejszych konsultacji z podmiotem, któremu postanawiamy powierzyć dane zlecenie. W tym celu powinno się wysłać jej plik do ewaluacji albo, jeśli go nie posiadamy, wypełnić kwestionariusz i rzetelnie zaprezentować specyfikę zamówienia. Szacunek ceny druku 3D przygotowywany przez firmę CADXPERT jest bezpłatny. Specjaliści CADXPERT służą też wsparciem odnośnie wyboru tworzywa i technologii druku.

Siedziba:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]