Gdzie wykonać badania psychologiczne kierowców?

Pragniesz poznać więcej szczegółów o badaniach psychotechnicznych Bielsko Biała? Zajrzyj na www.badaniabielsko.pl.

Na sytuację na szosach w największym stopniu rzutują umiejętności prowadzących poruszające się po nich samochody. Naprawdę istotne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów oraz komunikacji miejskiej. W ich sytuacji ważne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich profesji w myśl prawa powinni w odpowiednim terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ich temat kilka słów. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Badania psychotechniczne kierowców – jak przebiegają?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy jednak kierowców, którzy ukończyli 50 lat – powinni bowiem przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one formę konwersacji z badanym, w czasie której odpowiada on na pytania na temat wyborów w ekstremalnych przypadkach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są testy na odpowiednich urządzeniach, podczas których sprawdzana jest umiejętność szybkiego reagowania, podzielność uwagi, postrzeganie prędkości czy dostrzeganie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę podczas badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak trochę podnieść. Jak? W internecie znajdziemy różne filmy pokazujące działanie urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]