Każdy z nas na pewno doskonale zdaje sobie sprawę z problemu, jakie sprawiają przedmiotów, których od jakiegoś czasu już nie potrzebujemy, a których z rozmaitych powodów nie potrafimy się pozbyć. Żeby nie zajmowały przestrzeni mieszkaniu, zwykle chowamy je do komórki lokatorskiej, na poddasze czy też do piwnicy. Problem jednakże w tym, że po jakimś czasie również w tych pomieszczeniach stają się na tyle zagracone, że codzienne ich użytkowanie bywa utrudnione. Dopiero to skłania wielu z nas do przystąpienia do dogłębnych porządków, będących przesłanką do tego, żeby pozbyć się zebranych przedmiotów. Takie duże sprzątanie nierzadko urządzamy również, kiedy dziedziczymy po kimś mieszkanie albo kupujemy zaniedbany dom. Trzeba zatem posiadać wiedzę, co zrobić ze zgromadzonymi przedmiotami i jak bez trudu przeprowadzić wywóz starych mebli z domu, piwnicy i strychu.
Zleć odbiór mebli i nie wyrzucaj ich do śmieci komunalnych
Odpady takie jak zużyte panele ścienne lub podłogowe, połamane meble, elementy stolarki okiennej czy sprzęty elektroniczne nie mogą trafić do pojemnika zarezerwowanego na odpady zmieszane. Jeśli potrzebujemy się ich pozbyć, do wyboru mamy kilka możliwości. Pierwsze to przetransportowanie ich na własną rękę do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, w skrócie PSZOK-u – wymaga to jednakże posiadania adekwatnie dużego samochodu. Drugie to skorzystanie z gminnej zbiórki takich śmieci. Te przeprowadzane są zwykle w miesięcznych odstępach – do czasu zbliżającej się zbiórki jesteśmy zatem przymuszeni znaleźć miejsce na zdeponowanie rupieci o znacznej objętości. Najwygodniejsze jest trzecie rozwiązanie – wynajęcie kontenera na odpady, który po napełnieniu odbierze odnajmujące go przedsiębiorstwo. Zatroszczy się ono też o zgodny z prawem recykling jego zawartości. Podmioty wynajmujące kontenery często oferują też profesjonalną asystę przy sprzątaniu komórki, poddasza względnie całego magazynu.
Utylizacja starych mebli – nie tylko spalenie
Stare meble, jeśli zostaną przetransportowane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub podmiotu trudniącego się utylizacją zawodowo, nie muszą być trafić na wysypisko lub być spalone. Po zdemontowaniu ich na części podstawowe i podzieleniu ich podług surowca, z jakiego są wytworzone, mogą być ponownie przetworzone, dzięki czemu przyczynią się do stworzenia kolejnych przedmiotów. Utylizacja starych mebli, a zwłaszcza drewna, z którego w większości są one wytworzone, sprowadza się zazwyczaj do ich przetworzenia w płyty wiórowe, które następnie stosuje się do produkcji kolejnych garderób, krzeseł bądź półek.
Siedziba:
MAX-GRUZ
Krakowska 37
30-698 Lusina
Mob.: +48 501 322 008
E-mail:
[email protected]