Badania wysokościowe – dla bezpieczeństwa na wysokości

Kliknij tutaj i dowiedz się, kto ma w swojej ofercie badania wysokościowe Bielsko Biała.

Za pracę na wysokości uznaje się wykonywanie czynności na wysokości powyżej trzech metrów ponad gruntem bądź podłogą. Dotyczy to zatem robót przede wszystkim budowlanych, ale także pracowników wykonujących roboty remontowo–budowlane, elektryków oraz osoby reprezentujące wiele innych branż. Jak wyglądają takie badania?

Co kontrolują badania wysokościowe?

Praca na wysokości, mimo iż według przepisów BHP musi odbywać się z zastosowaniem odpowiednich zabezpieczeń, jest szczególnie niebezpieczna, w związku z tym badania wysokościowe mają na celu wyeliminowanie z niej osób, dla których może być niebezpieczna. Pracy takiej nie mogą wykonywać osoby mające zawroty głowy, narzekające na kłopoty z równowagą bądź mające kłopoty ze wzrokiem. W obręb badań wysokościowych wchodzi zatem kompletna diagnostyka z zakresu okulistyki, neurologii i laryngologii (co ma wykryć kłopoty z równowagą i błędnikiem). Badania wykonuje się poddając badanego nieskomplikowanym testom przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń. W trakcie badań można też wykryć choroby do tej pory niezdiagnozowane, będące zaś poważnym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości, poddanie się im jest więc szczególnie ważne. Nie należy obawiać się, że niezbędne będzie przeznaczenie na te badania dużo czasu, bo istnieje możliwość przeprowadzenia wszystkich testów nawet w ciągu jednego dnia.

Badania wysokościowe – jak długo są ważne?

Badania wysokościowe należy wykonać przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, lecz nie oznacza to, że wystarczy wykonać je jednorazowo. Mając na uwadze, iż podczas pełnienia obowiązków stan zdrowia może się pogorszyć, a także, że taki jest obowiązek nakazany przez prawo, badaniom wysokościowym trzeba poddawać się co 2-3 lata. Osoby, które przekroczyły pięćdziesiąt lat, muszą natomiast poddawać się im co 12 miesięcy.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]