Usuwanie blizn rogówkowych

Blizny na rogówce – czy można je usunąć?

Oko jest wrażliwą częścią ciała i błyskawicznie może ulec uszkodzeniu. Na skutek rozmaitych urazów lub chorób na powierzchni rogówki tworzą się blizny, które w mniejszym lub większym stopniu rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówki można jednak usunąć, korzystając z laserowej korekty wzroku.

Czego efektem są blizny na rogówce?

Rogówka jest wypukłą, zewnętrzną powłoką gałki ocznej, która je ochrania, a jednocześnie nadzoruje sposób, w jaki światło dostaje się do kolejnych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, a także niesłychanie plastyczna i chociaż najczęściej drobne jej otarcia leczą się same, nieraz pojawiają się zbliznowacenia, także w następstwie naszej nieostrożności. Co może być przyczyną powstawania blizn rogówkowych? Mogą być one najczęściej skutkiem przedostania się do oka ciała obcego, wielu chorób (przykładowo półpaśca) lub urazów mechanicznych jak skaleczenia, oparzenia i zadrapania. Lecz blizny na rogówce mogą powstać także na skutek nieostrożnego nakładania soczewek kontaktowych. Prócz wyczuwalnego pogorszenia się widzenia, o pojawieniu się blizn rogówkowych świadczy kilka innych objawów, jak m.in. przekrwienie oczu, nadwrażliwość na światło czy wrażenie bólu gałki ocznej, toteż jeśli ich doświadczasz polecamy bezzwłocznie pomyśleć o konsultacji z okulistą. Podczas szczegółowego badania ustali on pozycję, głębokość oraz wielkość blizn, a także poinformuje o możliwości ich leczenia.

Likwidacja blizn rogówki – prosty zabieg z zastosowaniem promienia lasera ekscymerowego

Najbardziej rozpowszechnioną obecnie metodą usuwania blizn rogówkowych jest zabieg PTK, realizowany w znacznej liczbie klinik, specjalizujących się w laserowej korekcji wad wzroku. Metoda PTK pozwala na likwidację nie tylko blizn w peryferyjnej, ale i centralnej części rogówki. PTK stosuje się też do leczenia innych wad tej części oka. Blizny usuwa się poprzez odparowanie za pomocą promienia lasera ekscymerowego wierzchniej warstwy tkanki rogówki. Ten zaledwie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitego znieczulenia, wystarczające jest miejscowa anestezja gałki ocznej, którą aplikuje się specjalnymi kroplami wprost na powierzchnię oka. Po zabiegu przez kolejne parę tygodni trzeba słuchać się skrupulatnie zaleceń lekarskich, nie nadwyrężać oka i systematycznie zgłaszać się na kontrolę w ustalonym czasie.

Siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]