Masz problemy urologiczne? Być może konieczna będzie biopsja prostaty

Szukasz wiadomości o biopsji fuzyjnej prostaty? Dobrze trafiłeś!

Gruczoł krokowy, czyli prostata, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina wymiarami oraz postacią włoski orzech. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada przede wszystkim za produkcję płynu, w którym transferowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą pojawiają się u mężczyzn wraz z wiekiem, w związku z tym tak istotne jest jej regularne badanie. Pozwala to zidentyfikować przerost czy też zapalenie tego gruczołu, a także z wyprzedzeniem wykryć niebezpieczne zmiany nowotworowe. Powinno się podkreślić, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, zatem nie wolno lekceważyć ryzyka jego ewentualnego rozwoju.

Alarmujące symptomy – kiedy odwiedzić urologa?

Mężczyźni po 45 roku życia powinni cyklicznie odwiedzać gabinet urologiczny, szczególnie jeśli spostrzegli niepokojące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, takie jak problemy z erekcją i wytryskiem, zwiększenie częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, trudności w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, ale także krew w moczu czy jego przerywany strumień. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju raka, urolog polec badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi sygnalizuje ogromne niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. By jednakże mieć bezsprzeczną pewność, niezbędne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Czy biopsja fuzyjna gruczołu krokowego jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, wykonywana w szpitalnych warunkach, która dzięki użyciu symultanicznie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki o wiele dokładniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu korzysta się wyłącznie z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg trwającym przeważnie ok. pół godziny. Dodatkowo pacjent pozostaje jeszcze po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, więc pełna procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, więc mimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona w zasadzie bezbolesna. Następnie patomorfolog analizuje pobrane wycinki prostaty i bada czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, posiadanie rozrusznika serca i uczulenie na niektóre leki. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najdokładniej odpowiedzieć urologowi na wszelkie pytania wywiadu medycznego.

Siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]