Stożek rogówki – czym charakteryzuje się to schorzenie?

W tym miejscu znajdziesz szczegółowe wiadomości w temacie korekcji stożka rogówki.

Keratoconus, inaczej stożek rogówki, to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – obniża jakość widzenia oraz może być powodem innych schorzeń oczu. W dzisiejszych klinikach okulistycznych okuliści dysponują wiedzą pozwalającą sprostać tym problemom. Jak więc powinna przebiegać korekta stożka rogówki?

Leczenie stożka rogówki – jak objawia się to schorzenie?

Rogówka to przezroczysty element gałko ocznej, który mocno ogniskuje promienie świetlne. Leży przed tęczówką i posiada wiele receptorów bólowych, jest jednak ukrwiona w niewielkim stopniu. Około trzydziestego roku życia może ulec odkształceniu przejawiającemu się uwypukleniem oraz ścieńczeniem w środkowej części. Dzieje się tak na skutek nadwątlenia tkanki, która prawdopodobnie ulega działaniu rodników. Stożek rogówki powoduje miopię i miopię, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie słoneczne. Chorzy uskarżają się również na pieczenie oczu, niekiedy występuje też podwójne widzenie. Stożek rogówki niejednokrotnie współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, między innymi zapaleniem spojówek. Na szczęście współcześnie skuteczne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. We wczesnej fazie wada jest korygowana z użyciem soczewek kontaktowych lub okularów, z czasem jednak konieczne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – zabiegi wszczepienia pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking

Leczenie stożka rogówki może być przeprowadzane za pośrednictwem wielu procedur medycznych. Aktualnie najskuteczniejszym sposobem na podniesienie jakości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się także korekty stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli metodę Topoguided. Najlepsze efekty przynoszą procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na korygowanie krótkowzroczności czy też niezborności za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą również po kilku miesiącach zapisać się na zabieg laserowy, który całkiem usuwa wadę wzroku.

Siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]