uchwyt na rowery na hak, bagażnik rowerowy na hak

Co warto wiedzieć o bagażniku rowerowym na hak holowniczy?

Rozbudowa dróg dla rowerów nie tylko w największych aglomeracjach, lecz także w wielu miasteczkach turystycznych w kraju i za granicą doprowadziła to tego, iż pakując się na wczasy rozmyślamy, czy wziąć jeszcze rower. O ile wyjeżdżamy sami, a nasz rower łatwo są się rozkręcić, można przygotować dla niego przestrzeń w bagażniku. Kłopoty pojawiają się, gdy podróżujemy całą rodziną i musimy zmieścić gdzieś 2-3 rowery. W takim przypadku najlepiej jest użyć platformy rowerowej.

Jak platforma rowerowa na hak wpływa na kierowanie autem?

Rowery da się przewieźć na platformie rowerowej montowanej na haku bądź na dachu pojazdu, instalując na nim dodatkowe uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego. Obie opcje pozwalają na przewóz aż do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztownym rozwiązaniem, jednak mają również nieco minusów. Umocowanie, a potem zdjęcie z nich roweru, bywa sporą uciążliwością szczególnie dla osób o niskim wzroście. Ponadto zamocowanie roweru na uchwytach dachowych zwiększa wysokość samochodu, i chociaż zazwyczaj nie przeszkadza to w trakcie przejazdu pod niewysokimi mostami, kładkami dla pieszych czy bramami, to wpływa na sterowność samochodu z uwagi na większą podatność na mocne porywy wiatru. Z kolei platformy rowerowe montowane na hak przedłużają auta, dlatego korzystający z nich kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność w trakcie parkowania tyłem oraz cofania samochodu. Rowery przewożone na platformie nierzadko też sterczą poza krawędź pojazdu, a to może utrudniać wymijanie innych uczestników ruchu na ciasnych drogach.

Bagażnik na rower na hak – sprawdzić przed jego zakupem?

Decydując się na zakup bagażnika na rower na hak warto uprzednio rozważyć kilka kwestii. Nie jest to najtańszy zakup, tym samym trzeba już na wstępie określić jaką ilość rowerów ostatecznie będziemy potrzebowali przewieźć. Platforma na rower od cenionego producenta, np. od Thule, będzie służyła nam kilkanaście lat i gdy nabywamy ją myśląc o rodzinnych wypadach, powinno się wybrać taką, na której zawiesimy 3 bądź 4 rowery. Innym istotnym czynnikiem jest sprawdzenie całkowitej masy rowerów – przed kupnem platformy należy zweryfikować czy udźwignie ona ładunek jaki zamierzamy na niej umieścić. Sprawdźmy również jak przytwierdzane są rowery do bagażnika na hak. Więcej zaczepów trzymających jednoślad w miejscu obniża zagrożenie jego przesunięcia się w czasie podróży, skutkujące ewentualnym porysowaniem lakieru. W razie pytań, jaki bagażnik na rower wybrać, rekomendujemy zwrócić się po wskazówki do przedstawiciela sklepu mającego w ofercie taki asortyment.

Siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]